Strony Baduli

[najnowsze publikacje w sieci, klikaj i czytaj]

na Kulturze Online:

Wywiad z Borysem Szycem

Farrah Fawcett umiera przed kamerą

David Lynch pstryka fotki, Danger Mouse produkuje muzę, a EMI nie chce tego wydać…

Dennis Pennis vel Strutter vel Paul Kaye – punkowy Woody Allen?

Rock’n’Rollowy teatr Toma Stopparda

Jak hartowała się stalowa wola Andrzeja Żuławskiego

Daleki hip-hop

Opętany Chuck Palahniuk

„La Nana” bierze Sundance i Off Plus Camerę

Diabeł Kennetha Angera

Flying Lotus: nowy Aphex Twin?

Przeczyszczająca „Wojna polsko-ruska” – jedna z pierwszych w sieci recenzji filmu juniora Żuławskiego

recenzja płyty „Sounds of The Universe” Depeche Mode

Modrzejewska – dumna i nieuprzedzona

„Pasja” inna niż wszystkie

Animal Collective – płyta roku?

„Martyrs” i ofiara spełniona

„Frank V” nie da kredytu

Czytelnictwo zanika? Nie, to książka odchodzi do lamusa

Josh Freese się wyprzedaje…

Sun- Ra – legenda o kosmicie

Miszczu Superstar

płyta na Dzień Kobiet

5.02.2009

Gargulec: Ogniu krocz za mną na Kultura Online:

Choć kanadyjski autor jest właściwie świeżo po debiucie, a jego sukces nie podlega dyskusji, dzieje owej bestsellerowej powieści, jak i jej zawartość, nieuchronnie kojarzą się z przywołanymi powyżej nazwiskami ulubieńców polskich czytelników. „Gargulec” bowiem analogicznie jak „Ptasiek” czy „Alchemik” to przykład książki inicjacyjnej, przeprowadzającej odbiorcę po określonej ścieżce wtajemniczenia. Jej stawką jest egzystencjalny recykling, zmuszający wpierw do przewartościowania pewnych spraw dotąd mających znaczenie, a następnie zrozumienia, iż w życiu liczy się tak naprawdę coś innego. Dla jednych będzie to przekonująca garść podnoszących na duchu prawd, dla innych – tania dawka komunałów.

28.02.2009

U2: Na horyzoncie bez zmian na Kultura Online:

„No Line On The Horizon” zgodnie z prawidłami współczesnego marketingu muzycznego, jeszcze przed premierą, otrzymało sensacyjną oprawę promocyjną. Wpierw były doniesienia o eksperymentalnym charakterze płyty, później informacje o zerwanej współpracy z Rickiem Rubinem, wreszcie pilnie strzeżony materiał zaczął wyciekać do sieci, czego kulminacją była, ponoć pomyłkowa, przedwczesna sprzedaż płyty w australijskim sklepie internetowym. Zespół ostatecznie rozładował napięcie, publikując całość materiału na swoim profilu My Space.

26.02.2009

M.C. Escher:Sztuczki matematycznej sztuki na Kultura Online:

W jednej ze scen piątej części przygód bezlitosnego Freddy Kruegera, nastoletni bohaterowie są zmuszeni do przechadzki po labiryncie schodów, z którego nie sposób się wydostać. To aluzja do litografii „Względność”, jednej z najsłynniejszych prac niejakiego Mauritsa Cornelisa Eschera (1898- 1972), znanego światu jako M.C. Escher. Cytaty z „Względności” oraz pozostałych dokonań holenderskiego artysty występują we współczesnej kulturze z zaskakującą częstotliwością.

21.02.2009

Ostatkowe rarytasy taneczne na Kultura Online:

Nie tylko stacje radiowe, ale i grający w najlepszych klubach dj’e polubili dźwięki z przeszłości. Starocie bywają faworyzowane kosztem świeżych nowości, bo nierzadko biją swoim potencjałem tanecznym większość wytworów współczesnej sceny dance. Przed ostatnimi podrygami tegorocznego karnawału, warto przypomnieć sobie te spośród wiekowych produkcji, które cieszą się szczególnym względem bywalców potańcówek na całym świecie.

19.02.2009

Dźwięki niezapowiedzianej śmierci na Kultura Online:

Samobójstwo Coopera nie miałoby w sobie nic ponad jednostkową tragedię, które codziennie zapełniają policyjne kroniki, gdyby nie fakt, iż na życie targnął się jeden z bardziej utalentowanych muzyków sceny nowych brzmień. Wespół z Joshuą Estisem od 2001 tworzył duet Telefon Tel Aviv. Obok Postal Service byli chyba najbardziej obiecującym zjawiskiem amerykańskiej elektroniki. W ich dokonaniach piosenkowe struktury współgrały ze złożonymi aranżacjami na komputery i akustyczne instrumenty.

14.02.2009

Kino walentynkowe inaczej na Kultura Online:

Od kiedy rodzima kultura masowa oddała się we władanie żywiołu Dnia Walentynkowego, co roku 14 luty upływa pod znakiem mdłego, romantycznego repertuaru filmowego. Obchodzenie Święta Zakochanych w salach kinowych stało się niemal świecką tradycją. Przekonać się o tym może każdy, kto kiedykolwiek owego feralnego dnia odwiedził jakiś multipleks. Na szczęście istnieje inna opcja filmowego celebrowania Walentynek, znacznie bardziej wygodna i mniej forsująca. To seans w domowym zaciszu.  Pod wieloma względami sprzyja on lepiej intymności niż sala kinowa. Zwłaszcza, że to drugie oznacza nasiadówę w zatłoczonym pomieszczeniu, na dodatek – w szczytowym okresie sezonu grypowego.

12.02.2009

Ramona Rey: Bez skarbów, ale do wzięcia na Kultura Online:

Odwlekana w czasie premiera zrodziła nieco mylne przekonanie, iż następca debiutu Ramony Rey będzie dziełem przełomowym i zwalającym z nóg. Oczywiście nic takiego nie nastąpiło. „Ramona Rey 2” przy całej odrębności muzycznej żadnej Ameryki nie odkrywa. Trudno także przewidywać, aby materiał młodej wokalistki rzucił na kolana pokaźną grupę słuchaczy lub też zachwycił branżową krytykę. Taki już los wydawnictw, po których nazbyt wiele się oczekuje, a które są po prostu solidną porcją użytkowej muzyki.

8.02.2009

Big Zbig Show na Kultura Online:

Romans z kulturą masową był łódzkiemu twórcy zresztą pisany już od momentu, gdy „Tango ” rozpoczęło triumfalny pochód po światowych festiwalach. Kulminacyjnym momentem tej kariery było przyznanie w 1983 roku Oscara w kategorii krótkiego metrażu. Rybczyński lubi w wywiadach powracać do okoliczności towarzyszących ówczesnej ceremonii rozdania statuetek. Jak sam przyznaje, wyznacza ona w jego życiu symboliczny stan pomiędzy wzlotem i upadkiem. Reżyser mógł bowiem przekonać się o tym, iż będąc na topie, równie szybko można z niego spaść.

5.02.2009

Huraganowa Grace Jones na Kultura Online:

Nie wszystkich zachwyciła wydana po 10 latach przerwy płyta z premierowym materiałem Grace Jones. I w Polsce pojawiły się głosy, iż muzyczny come back 60-letniej, czekoladowej ex-modelki i aktorki był zbędny. Bo Grace Jones nie może już podołać własnej legendzie. Bo zmaga się ze swoim demonicznym emploi, które z jednej strony chce porzucać, z drugiej dalej budować na nim własną estymę. Płyta „Hurricane” jest zatem wykonawczym szpagatem, mogącym zadowolić przypadkowych słuchaczy, ale wiernych wyznawców Jones już mniej. Ale czy aby na pewno?

31.01.2009

Gdzie są plakaty z tamtych lat? na Kultura Online:

Polskie plakaty z lat PRL-u w ostatnich latach wróciły w aurze poszukiwanych i cenionych kolekcjonersko przejawów sztuki. Na witrynie warszawskiej galerii czy sklepu Polish Poster, sprzedających rzeczone prace, plakaty są dostępne w przedziale cenowym od kilkunastu do kilkuset euro.  To i tak niewielka suma jak na imponujące sukcesy polskich plakacistów, jeśli chodzi o aukcyjną sprzedaż ich dokonań. W 1996 roku plakat Waldemara Świerzego do „Nocnego kowboja” (1973) poszedł za 960 funtów, natomiast siedem lat później „KabaretWiktora Górki kosztował nabywcę 1300 funtów.

29.01.2009

Reality rap show na Kultura Online:

W gąszczu celebryckich reality shows można wyróżnić dwa dominujące podgatunki, które bez końca są modyfikowane przez stacje telewizyjne. Pierwszy wywodzi się wprost z konwencji „Big Brothera”, a zakłada zamknięcie ze sobą kilku mniej lub bardziej znanych gwiazd i przyglądanie się ich wzajemnym starciom. Coraz częściej grupę celebrytów zastępuje tu jedna znana postać, pod której kierownictwem rywalizują pretendenci do głównej nagrody programu. Drugi podgatunek natomiast jest emanacją niespodziewanego sukcesu serialu o Osbournach, gdzie widz podpatruje codzienne zmagania danej celebryckiej rodziny.

28.01.2009

Kompleks terrorystycznej wyższości na Kultura Online:

Czym właściwie była RAF? Bandą lewackich reakcjonistów, starających się zdestabilizować sytuację wewnętrzną w RFN czy grupą politycznych idealistów, którym sytuacja wymknęła się spod kontroli? W gorącym okresie lat 70. , podobnie niebezpiecznych spadkobierców kontrkultury nie brakowało (np. amerykańska The Weathermen Underground), ale Frakcję Czerwonej Armii wyróżniały rozmach i osobowościowy skład. RAF mordował, wysadzał w powietrze, siał terror w skali mocno naruszającej poczucie bezpieczeństwa zwykłego obywatela. Za ich przestępstwami stały osoby często dalekie od ideału rewolucjonisty.

24.01.2009

Dróżdż zapomniany na Kultura Online:

Trudność z weryfikacją wartości danych dokonań, a także obojętność ogółu odbiorców wobec inicjatyw mikroświata współczesnej sztuki, sprawia, że fundusze często trafiają do artystów o wątpliwej reputacji. To jednak nie najgorsze. Bardziej tragicznym skutkiem rozchwiania dyspozycji instytucjonalnymi finansami jest sytuacja, gdy artysta ponoszący wcześniej duże nakłady sił na rozsławianie rodzimej kultury, po osiągnięciu prestiżowych sukcesów zostaje zostawiony samemu sobie. Oto właśnie casus Stanisława Drożdża.

22. 01. 2009

Smak turystycznej strawy na Kultura Online:

Profesor Anna Wieczorkiewicz, zajmująca się różnymi dziedzinami współczesnej humanistyki, nadała swojej pracy zmyślny tytuł „Apetyt turysty„. Oddaje on powszechne nienasycenie poskramianymi podróżniczo miejscami. Zdaje się je dzielić niemal każdy, komu nawet kilka dni urlopu upływa pod znakiem wyjazdów. Opublikowana przez Universitas, książka Wieczorkiewicz (z podtytułem – „O doświadczaniu świata w podróży„) próbuje ustalić diagnozę owego niezaspokojonego apetytu.

17.01.2009

Bio-sztukmistrz Kac na Kultura Online:

Wszystko zaczęło się od teoretycznych manifestów, z których za programowy uważa się „Sztuka transgeniczna„, ogłoszony przez Kaca w 1998 roku. Czym byłaby owa sztuka transgeniczna? Kac odwołał się do jednego z bardziej dyskusyjnych segmentów współczesnych badań naukowych – inżynierii genetycznej, aby za pomocą jej zaawansowanych metod wykreować nowe formy bytu. Bytu niby artystycznego, ale tak naprawdę z uwagi na swą autonomię odległego od tradycyjnego, muzealnego artefaktu. Kac postanowił laboratoryjnie uzyskany materiał genetyczny wszczepiać w rozmaite formy życia i przyglądać się, co z tego wyjdzie.

15.01.2009

Strofy retro clubbingu na Kultura Online:

Clubbing prócz hedonistycznej mody niesie ze sobą i swoistą postawę egzystencjalną.  Taniec wyzwala z gorsetu mieszczańskiej moralności, zaś dźwiękowa ostentacja nagrań tanecznych  zrywa z przyjętymi kanonami nobliwych form muzycznych. Pawlikowska Jasnorzewska miała do czynienia z podobną herezją. Lata dwudzieste ub. wieku przyniosły eksplozję analogicznej co w clubbingu rewolty, kiedy to jazz i swing zaatakował nocne życie europejskich metropolii. Sporo było w tym snobizmu elit towarzyskich, z nudy pragnących zaznania czegoś występnego wobec kultury wysokiej, ale też posmaku rebelii, na jakie decydują się postępowe bohemy artystyczne.

11.01.2009

Religie w stylu pop na Kultura Online:

W październiku roku 2005 rozegrało się imponujące starcie medialnego Davida z instytucjonalnym Goliatem. Po jednej stronie – twórcy prześmiewczej kreskówki „South Park„, po drugiej – potężna brać scjentologiczna. Znani z obrazoburczego humoru Trey Park i Matt Stone, wzięli na cel najlepiej chyba zorganizowane ugrupowanie religijne w Stanach Zjednoczonych. Z potężnym budżetem i mackami sięgającymi wprost do Hollywood.

8.01.2009

Nauka nieczytania na Kultura Online:

Kłopot z odpowiednim usytuowaniem aktu lektury istnieje właściwie w każdym ze społeczeństw, które od wspólnoty napędzanej książkowymi ideami przeszło do stanu izolowanych grup, żyjących pod wpływem mas mediów. Coraz częściej drażliwą nieprzystawalność pradawnego kultu księgi do nowej rzeczywistości dostrzegają przedstawiciele profesji, odpowiedzialnych za podtrzymywanie owego kultu. Francuski literaturoznawca Pierre Bayard to niezwykle błyskotliwy zdrajca książkowej religii. Jego eseistyczna praca „Jak rozmawiać o książkach, których się nie czytało” , planowana początkowo jako publikacja z przeznaczeniem na rynek akademicki, nieoczekiwanie stała się w 2006 roku prawdziwym bestsellerem we Francji.

3.01.2009

Chiński syndrom na Kultura Online:

„Chinese Democracy” to oczywiście nie jedyny przypadek niemierzonych na zamiary sił, które notuje historia rocka. Choć tytuł feralnej płyty Guns’N’Roses już funkcjonuje jako określenie syndromu długo wyczekiwanego krążka i rozbuchanych nadziei, sam proceder produkcji podobnych albumów, bierze początek jeszcze w latach 60. Po części ma to związek z ówczesnym rozwojem technologii nagraniowych, a po części ze wzrostem znaczenia muzyki rozrywkowej jako zjawiska kulturotwórczego.

2.01.2009

Polska proza 2008 okiem krytyki na Kultura Online:

Rok 2008 mimo zwyczajowej porcji nowości książkowych, z pewnością zamyka symbolicznie jakąś epokę literatury polskiej. Po pierwsze, zgodnie z prognozami ekonomicznymi, to prawdopodobnie jeden z ostatnich przejawów tak rozległej wydawniczo prosperity. Po drugie zaś, w gronie pokoleń literackich doszło do znamienitych przetasowań.

22.12.2008

Powitanie z Afryką na Kultura Online:

„Wszystko zaczęło się w Afryce”, czyli „It Began in Africa”. Ten tytuł jednego z klubowych przebojów Chemical Brothers nabrał w 2008 roku szczególnego znaczenia. Inspiracje dźwiękami pochodzącymi z różnych zakątków Czarnego Lądu stały się bowiem wszechobecne. Są chyba najbardziej istotnym  z czynników ożywiających współczesną scenę muzyczną. I nie jest to objaw chwilowej mody, raczej konsekwencja długotrwałej eksploracji etnicznych brzmień przez anglosasko zorientowane rynki.


archiwum ŁB na Kultura Online:


zjawiska

blog house

remodernizm

filmowy horror znad Sekwany

rock i tabloidy

Nicolai Tesla w kulturze masowej

plagiaty w muzyce rockowej

medialne samobójstwo Wojciecha Glanca

mania remake’ów

płyty na gejowską nutę

alt pop

rockowe mix albumy

książki teoretyków spiskowych

pisarze spoza oficjalnego obiegu

Monty Python a sprawa polska

kino mistrzów na dvd

kino pamięci narodowej
sylwetki

Gerard de Nerval

Ireneusz Iredyński

Alfred Kubin

Clive Barker

Naomi Klein

Urlike Ottinger

Dorota Masłowska

Jerzy Grotowski

Lenny Bruce/ Andy Kaufman/ Bill Hicks

Larry Clark

bracia Pang

TV On the Radio

Ramona Rey

Papa Dance
recenzje i omówienia

Alex Kerr „Psy i demony”

Jarosław Lipszyc „Mnemotechniki”

Douglas Rushkoff „Cyberia”

Wojciech Kuczok „Senność”

Primal Scream „Beautiful Future”

„James Bond 007: Quantum of Solace”

Pustki „Koniec kryzysu” /Psychocukier „No More Work”

Gang Gang Dance „Saint Dymphna”

World Press Photo 2008

„Moskwa nie wierzy łzom”

Carl Craig & Moritz von Oswald „Recomposed”


Dodaj komentarz